HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA WIDEO KONTAKT
     
























































































































































































































































































































































    Msza Święta oraz koncert pieśni patriotycznych w Kościele Notre-Dame-de-l'Assomption (Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) w Paryżu, był sentymentalną podróżą w czasie dla mieszkających tam rodaków. Wielu polskich żołnierzy po zakończeniu II wojny światowej często nie miało dokąd wracać i chcąc uniknąć represji reżimu stalinowskiego, decydowało się pozostać za granicą. Tysiące Polaków nie mogło wrócić do kraju lub musieli go opuścić z powodów politycznych w okresie stanu wojennego.
        W czasie koncertu dało się wyczuć dumę z polskości, wzruszenie wśród słuchaczy a nawet zobaczyć łzy. Chcieliśmy przypomnieć rodakom żyjącym na obczyźnie o ich korzeniach. Aby Polacy z dumą myśleli o tym, że należą do narodu, który wydał Chopina, Kopernika i Jana Pawła II. Należą do narodu, który umiał walczyć "za wolność naszą i waszą".




     Dziękujemy pani Jagodzie Kądzieli, za przesłanie nam swoich zdjęć i filmików, zrobionych podczas uroczystej mszy św. oraz koncertu. Pani Jagoda mieszka w Paryżu od stanu wojennego - poniżej

       Mieliśmy zaszczyt śpiewać pieśni religijne w jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Paryża, katedrze Notre-Dame. Możliwość występu w tak wyjątkowym miejscu była dla nas szczególnym przeżyciem. Nasz występ został nagrodzony wielką owacją co uczyniło ten moment jeszcze bardziej wyjątkowym. Obowiązuje tutaj niestety zakaz fotografowania i filmowania, więc kolekcja zdjęć jest uboga. Naprzeciwko głównego wejścia do świątyni, znajduje się gwiazda z brązu, oznaczająca "punkt zerowy dróg Francji".


więcej foto

       Śpiewaliśmy także w Bazylice Świętego Serca (Sacré Coeur), zajmującej honorowe miejsce na samym szczycie najwyższego wzgórzu Paryża - Montmartre. Sacré-Coeur w założeniu jest kościołem pielgrzymkowym, więc było to dla nas wielkim przeżyciem, że mogliśmy śpiewem chóralnym wyrazić uwielbienie dla Pana, albowiem "kto śpiewa modli się dwa razy". W tym wyjątkowym miejscu jest bardzo restrykcyjnie przestrzegany zakaz filmowania i fotografowania. 
      Spacerowaliśmy także po leżącym obok bazyliki - Place du Tertre, zwaną jako kolebka sztuki modernistycznej. Tutaj właśnie mieszkał Pablo Picasso oraz Maurice Utrillo. W tym miejscu znajduje się również muzeum poświęcone Salvadorowi Dali (L'Escape Salvador Dali) w którym byliśmy.




więcej foto

        Mieliśmy okazję zwiedzać przepiękne salony i ogrody w Wersalu. To perła architektury, która budzi podziw nie tylko u turystów z całego świata, ale wprawia w zachwyt nawet ekspertów. Chodziliśmy po wspaniałych komnatach, prezentujących epokę Ludwika XIII i Ludwika XIV. Pięknym pomieszczeniem pałacu jest Galeria Zwierciadlana. Natomiast ogród wersalki to dopełnienie pałacu i zajmuje powierzchnię ponad 250 akrów.



więcej foto

      Zwiedzaliśmy Luvr - wspaniały dawny pałac królewski, położony na prawym brzegu Sekwany, gdzie nad wejściem na dziedzińcu Napoleona III, zainstalowano szklaną piramidę. Jest to jedno z najznakomitszych muzeów świata, tworzące zespół okazałych budynków z wielu okresów. Oglądaliśmy wiele eksponatów pochodzących z różnych epok, począwszy od czasów antycznych do pierwszej połowy XIX wieku.



więcej foto

        Brama wejściowa na cmentarz "Pére-Lachaise". U dołu pomnik ofiar pomordowanych w czasie II wojny światowej, a po prawej stronie monument - Polakom poległym za Francję. Oddaliśmy także hołd pochowanym tutaj znakomitością. Polskiemu kompozytorowi i pianiście - Fryderykowi Chopinowi, czy Józefowi Gałęzowskiemu - członkowi Rządu Narodowego w powstaniu styczniowym. Odwiedziliśmy także groby znanych pisarzy i poetów jak irlandzki poeta-prozaik, dramatopisarz Oscar Wilde czy Nonoré de Balzac - powieściopisarz francuski.



więcej foto

      Oddaliśmy hołd na Grobie Nieznanego Żołnierza w Paryżu - Łuk Triumfalny, który symbolizuje bezimiennych żołnierzy poległych w walkach I wojny światowej. Na wewnętrznych ścianach łuku umieszczono nazwy polskich miejscowości m.in. Pułtusk, Ostrołęka, Gdańsk, oraz nazwiska polskich generałów m.in. Poniatowski, Dąbrowski, Kniaziewicz....



więcej foto

       W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, spełniliśmy swój obywatelski obowiązek, albowiem głosowaliśmy w Instytucie Polskim w Paryżu. Dla wyborców to była także okazja, aby za zgodą przewodniczącej komisji wyborczej, wysłuchać pieśni w naszym wykonaniu. Wśród komisji byli nasi przyjaciele, którzy nas zaprosili - Panie z Zarządu Stowarzyszenia  Studentów  i Absolwentów Polskich we Francji (Associatcion des Etiudians et Diplomes Polnais). Jesteśmy usatysfakcjonowani, że w czasie wyborów naszych przedstawicieli do Brukseli, mogliśmy zaśpiewać dla głosującej Polonii.



więcej foto

       Do jednych z największych atrakcji zwiedzania Paryża należy oczywiście rejs po Sekwanie. Podczas wieczornej wyprawy szczególną atrakcją są podświetlane mosty (najstarszy Pont Neuf czy Aleksandra III), wieża Eiffel'a, wspaniałe zabytki - katedrę Notre-Dame, Louvre. Płynący z nami turyści, wysłuchali kanonów w wykonaniu naszego chóru, co spotkało się z dużą owacją.



więcej foto

       Wieża Eiffel'a to duma Paryża i symbol Francji. W mundurach górniczych wzbudziliśmy spore zainteresowanie podczas naszego pobytu na tarasie widokowym pałacu Chaillot. Z tego miejsca widać wieżę w całej swojej okazałości. W dole można zobaczyć Place de Varsowie (plac Warszawy) a po jego lewej stronie, znajduje się pomnik Polaków - uczestników walk o wyzwolenie Francji w czasie II wojny światowej. Widać Pola Marcowe oraz szkołę wojskową, gdzie studiują przyszli oficerowie, a którą ukończył Napoleon Bonaparte.


     
        Z poziomu najwyższej kondygnacji wieży Eiffel'a, rozciąga się piękny widok na Paryż i jego okolice. Tutaj znajduje się także skromny gabinet inżyniera 
Eiffel'a w którym twórca wieży w postaci woskowej przedstawiony jest w rozmowie z amerykańskim wynalazcą, Thomasem Alvą Edisonem. Dyskusji obu panów przysłuchuje się skromnie stojąca z tyłu córka Eiffel'a - Claire.



więcej foto

         Mogliśmy spróbować zarówno kuchni francuskiej jak i orientalnej. Dwa posiłki jedliśmy także w polskiej restauracji - wspaniała, domowa atmosfera. W podziękowaniu za miłą obsługę i smaczne jedzenie, odśpiewaliśmy właścicielom serdeczne podziękowania, a prezes chóru - Piotr Strzelecki, wręczył pamiątkowe upominki.



więcej foto

       Paryż to położone nad Sekwaną miasto stanowi największą aglomerację miejską w Europie. To centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne Francji, poza tym jest uważany za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Byliśmy na Placu Pigalle i Moulin Rouge, spacerowaliśmy po Ogrodach Luksemburskich, oglądaliśmy Plac Zgody i Pola Elizejskie. Widzieliśmy nowoczesną dzielnicę - La Défence olbrzymimi biurowcami. Byliśmy w muzeum perfum - Fragonard, gdzie dowiedzieliśmy się o sposobach i poszczególnych etapach produkcji perfum i wód toaletowych.  Zwiedzanie stolicy Francji dostarczyło wielu emocji i wrażeń, które długo pozostaną w pamięci.



więcej foto

          Wyjazd do Francji stał się możliwy dzięki wsparciu finansowemu zarządu KGHM Polska Miedź S.A. oraz pomocy organizacyjnej Oddziału Zakłady Górnicze „Lubin”. Kilkunastogodzinna jazda autokarem upłynęła na rozmowach i oczywiście jak przystało na chórzystów, ze śpiewem przy akompaniamencie gitary. Wyjazd i koncerty chóru  były dobrą okazją  do promocji  naszego środowiska we Francji. Występując w mundurach górniczych, mogliśmy również zaprezentować KGHM Polska Miedź S.A. nie tylko jako potentata na rynku produkcji miedzi w świecie, ale również jako firmę wspierającą  inicjatywy społeczne i kulturalne swoich pracowników.



więcej foto

     Na zakończenie naszego pobytu, podziękowaliśmy także naszej przewodniczce - Pani Joannie Ralko za profesjonalizm, bardzo duże doświadczenie i uprzejmości. Na podkreślenie zasługuje bogaty program, który został całkowicie zrealizowany. Oczywiście wymagało to odpowiedniego tempa, organizacji i dyscypliny. Cały czas mieliśmy zapewnioną bogatą i komunikatywną informację o zwiedzanych obiektach a w trakcie przejazdów wykłady z historii bogato wzbogacone anegdotami.
         Kierowcy bardzo doświadczeni a przy tym niezwykle uprzejmi. W podziękowaniu za swój profesjonalizm, bezpieczną jazdę bez pomyłek, otrzymali z rąk rezesa chóru skromne upominki.


FOTO:  Jagoda Kądziela - mieszkanka Paryża (w kościele polskim),Ryszard Rydz,
           Stefan Marynowicz, Aleksander Adamczyk, Janusz Kosmal.