HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA PISZĄ O NAS KONTAKT


Odkrywamy Izrael
Ziemia Święta w dniach 26.09 - 23.10


        W zachodniej części Jerozolimy znajduje się rozległe wzgórze, nazywane Wzgórzem Pamięci. Pojechaliśmy do Yad Vashem aby oddać hołd ofiarom holocaustu oraz cześć tym, którzy narażali swoje życie, ratując Żydów przed śmiercią. Oficjalna nazwa instytutu-pomnika Holokaustu w Izraelu to; Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. Na terenie całego muzeum, znajduje się wiele pomników, przedstawiających różne wydażenia i opowiadających o ludziach, których historię warto znać. Założony w 1953 roku w Jerozolimie na mocy Ustawy o Pamięci, przyjętej przez izraelski parlament Kneset. Największy pomnik widać na głównym placu muzeum i jest to replika pmnika znajdującego się w Warszawie na Placu Anielewicza - Bohaterów Getta w Warszawie. Jest poświęcony bohaterom getta warszawskiego na miejscu pierwszego starcia bojówek żydowskich z hitlerowcami w czasie powstania w getcie 1943 roku.
       W całym Yad Vashem posadzone są drzewa upamiętniające Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - Nie-Żydów, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu, niejednokrotnie ryzykując własne życie.Wśród drzewek posadzonych w Alei Sprawiedliwych znajduje się także drzewko posadzone w 1963 roku przez Władysława Bartoszewskiego. Napotykamy bardzo wiele tabliczek z polskimi nazwiskami - ponad 6.000. Ostatnia sala muzeum - Sala Imion. To portrety 600 ofiar Holokaustu. 600 spośród 6 milionów.
         Gdy odjeżdżaliśmy autokarem z tego miejsca pamięci, zwróciliśmy uwagę na wagon, ustawiony na zboczu Wzgórza Pamięci i mogło by się wydawać, że zwyczajny. Został on jednak podarowany narodowi żydowskiemu od Prezydenta Polski Lecha Wałęsy, gdy przyjechał do tego muzeum. Ten niezwykły został na terenie Polski, po II wojnie światowej, gdyż był używany przez hitlerowców do transportu Żydów na tereny obozów zagłady.
       Współczesne państwo żydowskie zrodziło się z tragicznych doświadczeń prześladowań, ucieczek, obozów zagłady i pragnienia, by wszystko to nigdy się nie powtórzyło. Tutaj znajdują się te udokumentowane wydarzenia, największe archiwum na świecie. Nowe muzeum historyczne Yad Vashem robi wrażenie nowocześcią koncepcji architektonicznej, merytorycznej i technicznej. Opowieści naszego przewodnika Dawida, który jest Żydem i także stracił bliskich w Polsce, wysłuchaliśmy w skupieniu i była to nasza lekcja pokory i milczenia. Przytoczył wiele wydarzeń, jakie miały miejsce w tym strasznym okresie II wojny światowej.

LINK DO ALBUMU GOOGLE