HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA PISZĄ O NAS KONTAKT


Odkrywamy Izrael
Ziemia Święta w dniach 26.09 - 23.10


     Pojechaliśmy do miasta rodzinnego Jezusa - Nazaretu, gdzie znajduje się piękna Bazylika Zwiastowania Pańskiego zbudowana przez franciszkanów. Potężna stożkowata kopuła, zakończona kamienną latarnią wznosząca się na wysokość 57 m chroni relikwię - Grotę Zwiastowania, która znajduje się w dolnym kościele. Jak wyglądał domek Maryi kiedy „wszedł do Niej anioł i pozdrowił” (Łk 1,28) nie wiadomo. Lecz wiadomo z całą pewnością, że kolejne pokolenia chrześcijan otaczały tę Grotę szczególną czcią.

     W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”.

      Tamto niezwykłe wydarzenie upamiętnia marmurowy ołtarz z napisem "VERBUM CARO HIC FACTUM EST" (Tu Słowo Ciałem się stało).
Za pozwoleniem opiekuna tego świętego miejsca, obok ołtarza przy Grocie, chór górniczy mógł zaśpiewać. Pomodliliśmy się w ten sposób śpiewając kilka pieśni, czym oczarowaliśmy i zadziwiliśmy przebywających pielgrzymów. Byliśmy szczęśliwi i dumni, że tutaj, w tej jednej z najbardziej czczonych świątyń, także mogliśmy zaśpiewać. Tutaj, obok Groty - swojego domu, Maria z dzbanem na głowie chodziła do źródełka po wodę a u Jej boku podążał mały Jezus, Już bezpośredni spadkobiercy świadków życia i zmartwychwstania Chrystusa, gromadzili się tu na modlitwie.
  Obok Groty wkomponowane w północną ścianę bazyliki, widnieją pozostałości absydy XII-wiecznego kościoła krzyżowców. Znajdujące się tuż przy głównym wejściu schody prowadzą do kościoła górnego, w którym odbywają się także nabożeństwa. Kamienne ściany bazyliki są udekorowane bogatą kolekcją fresków przedstawiających różne wyobrażenia Maryi z Dzieciątkiem - dar Kościołów chrześcijańskich z całego świata. W tym miejscu tkże zaśpiewaliśmy, modląc się tak jak chór potrafi najlepiej. Wspaniała akustyka roznosiła naszą modlitwę na w każdy zakątek Bazyliki.
     W Nazarecie różne narody mają swoje pamiątki w postaci wizerunków Maryi. Są także ślady polskie. Na jednej ze ścian w górnym kościele umieszczony został wykonany w ceramice wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Całość kompozycji dopełniają stojące niżej postacie Mieszka I i Dąbrówki, a także polskich świętych i żołnierzy w historycznych strojach z różnych epok. Oprócz tej pamiątki jest jeszcze jedna. W krużganku okalającym dziedziniec świątyni znajduje się wizerunek Matki Bożej trzymającej na prawej ręce Dzieciątko. Lewą ręką Boża Rodzicielka podtrzymuje płaszcz i matczynym gestem osłania kilka drobnych postaci w szarych mundurkach. Wokół Maryi umieszczone są herby miast polskich i napisy: "Wilno", "Katyń", "Lwów", "Kozielsk", a także prośba: "Powróć nas na Ojczyzny łono".
      Wizerunek Matki Bożej to ślad zostawiony przez polskich żołnierzy z armii generała Andersa, a także uczniów polskiej szkoły działającej w Nazarecie w latach 1942-1947. Potwierdza to w języku angielskim jeszcze jeden napis na tablicy, który głosi: "W dowód wdzięczności od tysięcy polskich dzieci uratowanych z rosyjskiej niewoli i nazistowskiego ucisku. Z Ziemi Świętej i w wolnym świecie znalazły dom, wykształcenie i przewodnictwo zapewnione przez polski rząd na wygnaniu i jego armię".

LINK DO ALBUMU GOOGLE