HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA PISZĄ O NAS KONTAKT


Odkrywamy Izrael
Ziemia Święta w dniach 26.09 - 23.10


Byliśmy w malowniczym miejscu, naturalnym amfiteatrze, na łagodnym zboczu Góry Błogosławieństw, gdzie Jezus dokonał tego cudu. rozmnożenia chleba. Tu też działo się najwięcej cudów Jezusa, tu padły słowa przypowieści o siewcy, stąd pochodził Kefas, tu mieszkała reszta uczniów Pana, a wody Jeziora i wzburzonych fal są nieodłącznym elementem ewangelicznych opisów. Czy można sobie wyobrazić atmosferę jaka panowała w owym czasie? Czuliśmy się wyróżnieni, my członkowie chóru, my katolicy z Lubin, stojąc w tym miejscu mogliśmy tego spróbować, popatrzeć oczyma tych tłumów głodnych, spragnionych miłości bożej ludzi. Jak wiemy z Pisma Świętego, Apostołom się nie przelewało, więc nie był im obcy smak głodu. Są zafascynowani z nauk i bardzo się cieszą, że tak wielu słucha Nauczyciela. Wiedzą jednak dobrze, że nawet najpiękniejsza Dobra Nowina nie zainteresuje tych ludzi, gdy zaczną odczuwać głód. A tu nagle taka katastrofa, nie rozumieją Go, bo jakże mogą zrozumieć słowa:

„Ja jestem prawdziwym Chlebem;  
Ciało Moje jest prawdziwym Pokarmem;
Kto Mnie spożywa, nie umrze”.

      W tej samej dolinie, zaledwie kilkadziesiąt metrów od kościoła Prymatu św. Piotra, znajduje się piękny kościółek niemieckich benedyktynów, cel wielu pielgrzymek - Kościół Rozmnożenia. Udaliśmy sie tam, aby własnymi oczyma zobaczyć miejsce tak dobrze nam znane z Pisma Świętego. Wyróżniający się nie tak dawno odkrytymi przepięknymi mozaikami  posadzkowymi o motywach roślinnych i zwierzęcych, ze starodawnej bazyliki z V wiekuAle jeszcze większe wrażenie robi znajdująca się pod ołtarzem inna starożytna mozaika posadzkowa, znana z licznych reprodukcji, przedstawiająca kosz z bochenkami chleba pomiędzy rybami , upamiętniającymi cudowne rozmnożenie chleba i ryb.
       
Ciekawy jest symbol jaki przedstawia: cztery chleby w koszu i dwie ryby. Zgodnie z Pismem Chrystus rozmnożył 5 chlebów i 2 ryby. Gdzie więc brakujący piąty bochenek chleba? Interpretacja mozaiki jest jednoznaczna. Cud rozmnożenia chleba nie był po prostu demonstracją czarodziejskich umiejętności Jezusa, był znakiem, który winien być zrozumiany jako zapowiedź czegoś większego – cudu Eucharystii. Piąty chleb jest symbolizowany jako chleb eucharystyczny, obecny na ołtarzu, symbol Eucharystii;

„Jezus więc wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym; podobnie uczynił i z rybami, rozdając tyle, ile kto chciał” (J 6, 11).

       Wejście do kościoła poprzedza ładnie urządzone atrium. W nim znajduje się baptysterium i zbiornik wody, w którym obecnie pływają ryby św. Piotra czyli tilapie. Obok, z lewej strony znajduje się kościelny sklepik z pamiątkami. Dalej znajduje się narteks. Wchodząc do nawy głównej pierwsze, co się dostrzegam to dwa rzędy kolumn zakończonych głowicami korynckimi. Cały kościół tworzą nawa główna, dwie nawy boczne, mały transept i absyda bez okien. W całym w kościele są małe okna, bez witraży. Promienie słońca przechodzą tu przez szyby nie zmienione. 

   Mogliśmy chociaż przez chwilkę próbować wczuć się, wyobrazić sobie to niesamowite wydarzenie, zwłaszcza, gdy pozwolono zaśpiewać chórowi górniczemu. Nasze dusze się radowały a słowa pieśni same ulatywały i rozbrzmiewały po świątyni. To było bardzo ważne dla nas, dla członków chóru, aby zapamiętać te święte miejsce, aby poczuć jego atmosferę. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że miało to miejsce. Zapewne też dla wszystkich wiernych przebywających w tym kościele, którzy się wsłuchiwali w nasz śpiew, modlitwę, będą to chwile, które nie pozwolą zatrzeć ich pobytu na Ziemi Świętej.

   Kościół zbudowany został na skale przy drodze Via Maris, szlaku łączącym Galileę z Damaszkiem. Pierwszy kościół powstał w tym miejscu ponoć ok. 350 roku, a fundatorem był niejaki Józef z Tyberiady, ale dopiero ten zbudowany w 450 roku w stylu bizantyjskim był trwałym zaznaczeniem dokonanego tu dzieła. Skała, na której odbył się cud, została obrobiona, zmniejszona i położona pod ołtarzem nowego kościoła. Z biegiem czasu podłoga kościoła została pokryta mozaiką, przedstawiają faunę i florę wodną doliny Nilu oraz nilometr (kamienny słup, który stał zanurzony w wodzie Nilu, z zaznaczonymi znakami poziomu wody).

LINK DO ALBUMU GOOGLE